EFT

EFT (DUYGUSAL ÖZGÜRLÜK TEKNİKLERİ) NEDİR?

Duygusal Özgürlük Teknikleri veya EFT, duygusal sağlığınızı optimize etmenize yardımcı olan psikolojik akupresür tekniğidir. Hala sık sık gözden kaçırılsa da, duygusal sağlık, fiziksel sağlığınız ve şifanız için kesinlikle gereklidir; doğru diyet ve yaşam tarzına ne kadar adanmış olursanız olun, duygusal engeller yolunuzda duruyorsa vücudunuzun ideal iyileşme ve önleyici güçlerine ulaşamazsınız.

EFT, 5.000 yılı aşkın bir süredir fiziksel ve duygusal rahatsızlıkları gidermek için geleneksel akupunkturda kullanılan aynı enerji meridyenlerine dayanan, iğnesiz bir psikolojik akupresür biçimidir. İğnelerin yerine, vücudunuzdaki belirli meridyenlere kinetik enerji göndermek için parmak uçlarınızla basit vuruşlar uygularken, özel probleminizi (travmatik bir olay, bir bağımlılık, ağrı vb.) düşünür ve sesli bir şekilde pozitif olumlamalarınızı söylersiniz.

Enerji meridyenlerine vuruşların ve olumlamayı dile getirmenin birleşimi, probleme yol açan duygusal bloğu vücudunuzun biyoenerji sisteminden temizler, böylece optimal sağlık ve fiziksel iyileşme için gerekli olan zihin ve vücut dengesini geri kazandırır.

EFT’NİN TARİHÇESİ

EFT 1979 yılında psikolog Dr. Roger Callahan tarafından sistematize edildi. Dr. Callahan, danışanları ile çalışırken birçok geleneksel teknik kullanan eğitimli bir geleneksel psikologdu.

1979’da kırk yaşlarında genç bir kadın olan Mary, ona şiddetli bir su fobisi şikâyeti ile ilgili başvurdu. Callahan, Mary ile bildiği tüm teknikleri kullanarak bir yıl çalıştı, ancak çok az ilerleme kaydetti. Bir gün Mary ona, suyu düşündüğünde mide çukurunda korkunç bir his olduğunu söyledi. Callahan, Antik Çin tıbbi akupunktur sistemini incelediğinde, gözün hemen altındaki mide meridyen uç noktasına hafifçe vurmanın, bu mide bulantısı hissini hafifletebileceğini fark etti. Mary’den o noktaya hafifçe vurmasını istedi ve bunu yapan Mary biraz sonra şaşkınlık içinde o duyguların gittiğini söyledi. Callahan korkuyu test etmek için Mary’i yüzme havuzunun kenarına götürdü. Suya yakın olmasına rağmen Mary’nin hiçbir kaygısı ya da korku hissi yoktu.

Bu bir buluştu ve bu deneyimin bir sonucu olarak Dr. Callahan, vücudun farklı bölgelerindeki meridyen uç noktalarına hafifçe vurarak çalışmasını derinleştirdi.

C:\Users\Celalettin\Desktop\gg.png Dr. Callahan’ın yöntemlerini öğrendikten ve başarılı bir şekilde kullandıktan sonra, öğrencisi Gary Craig, EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği) adını verdiği hafif vuruş tekniğinin tek ve kolay bir dizisini yarattı. O zamandan beri EFT, birçok uygulayıcı tarafından insanların stressiz bir hayattan zevk almasına yardımcı olmak için kullanıldı ve Louise Hay ve Wayne Dyer gibi birçok Kendi Kendine Yardım yazarı da EFT’yi kullanıyor.

EFT NERELERDE KULLANILIR?

EFT birçok problemin etkili bir şekilde çözümlenmesini sağlar. Bilerek ya da bilmeyerek geçmişten getirdiğiniz her tür problem, bugüne ait stresler ve geleceğe yönelik endişelerin EFT ile kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. EFT’nin söz konusu problemler ile ilgili başarı oranı %90’ları bulmaktadır.

EFT tekniğinin kurucusu Gary CRAIG der ki: EFT’yi HER ŞEYDE deneyin!

Olumsuz Duygular: Korku ve kaygı, hayal kırıklığı ve pişmanlık, suçluluk, mahcubiyet ve utanç, acı, üzüntü ve yas, haset ve kıskançlık, güvensizlik, kızgınlık, öfke ve nefret, şaşkınlık ve sıkıntı, fobi, panik atak, depresyon vs)

Olumsuz İnançlar: Talihsizim, kader yüzüme gülmeyecek… Yalnızlık benim kaderim… Beceriksizin tekiyim… Kimse güvenilir değil… Sanki para ile kan davalısıyız… Bütün kadınlar/erkekler aldatır… Matematik özürlüyüm… Yabancı dil öğrenemem… Böyle gelmiş böyle gider… vs.

Duygusal Travma: Kaza, cinsel/fiziksel/sosyal/ekonomik/kültürel taciz, zorbalığa uğrama, terk edilme, işten çıkarılma, doğal afetler: deprem, yangın, sel, heyelan vs. Savaş, iltica, göçe zorlanma, terör, soygun, yakınını kaybetme, haksızlığa uğrama…

Bedensel Sorunlar: Alerjiler, sırt ve bel ağrıları, fibromiyalji, bağırsak sorunları: kabızlık, ishal, Hassas bağırsak sendromu, cinsel sorunlar, Kilo problemleri: şişmanlık, zayıflık vs, Cilt problemleri: sedef, egzama hastalığı gibi, karın ve mide ağrıları vs.

Madde Bağımlılıkları: Sigara, alkol, yemek, uyuşturucu, alışveriş, adrenalin, internet, porno, kişi, nesne bağımlılıkları

İlişki Sorunları: Cinsel Sorunlar, boşanma, insan bağımlılığı

Hedef Belirleme: İş, ilişki, kazanç düzeyi, proje,  toplumda yer belirleme, hayat amacına ulaşma, sınavlar ile ilgili ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler belirleme

Performans Artırma: Sınav, iş, spor, sanat alanlarında, kolay odaklanma, hafıza geliştirme, yaratıcılık, disiplin geliştirme, verim artırma amaçlarına yönelik olarak

Ruhsal Gelişim: Dinginlik, huzur, sakinlik, duygusal, zihinsel ve ruhsal arınma, dengeli ilişkiler, sevecenlik, affetmek, sevgi ve  hoşgörü geliştirme

EFT’Yİ FARKLI VE ÜSTÜN KILAN ÖZELLİKLER

Hızlıdır: Birçok eski ya da yeni duygusal sorun bir saatten az bir sürede tamamen iyileşir, en inatçı tıkanıklıklar bile bir ay içinde sorun olmaktan çıkar.

Etkili ve kalıcıdır: Ömür boyu başa çıkılamamış korkular, takıntılar, derin üzüntüler bütünüyle ortadan kalkar. Kalıcı iyileşme sağlanır.

Yumuşak ve naziktir: Sadece parmak uçları dokundurularak yapılır.

Güvenlidir: Bedende çekme, itme, döndürme gibi manipulasyonlar yapılmaz, iğne batırılmaz, tablet ya da kimyasal herhangi bir madde alınmaz. Bu yüzden hiçbir tehlikesi yoktur.

Özeldir: Uzun terapi seanslarında tüm yaşamımızı anlatırız, EFT’de ise halletmek istediğimiz soruna odaklanmamız yeterlidir, sorunu anlatmamız bile gerekmeyebilir.

Kolaydır: Öğrenmesi ve uygulaması kolay ve basittir,  yöntemi kullanacak kişinin psikoloji ya da tıp eğitimi alması gerekmez.

Kendi kendine uygulanabilir.

Her tür sorun için uygulanabilir.

Yeni sorunlara yol açmaz: Geçmişimizde yaşadığımız olayların acısını tekrar yaşamamız gerekmez.

Soruna bağlı olarak başarı oranı %85-97 arasındadır.

EFT NASIL İŞLER?

Antik Çin tıbbına göre bedenimizin yaşam kaynağı olan “chi” (enerji), meridyen adı verilen enerji kanalları ile bütün bedene dağıtılır, organlar ve tüm sistemler tarafından da bu enerji kullanılır. Söz konusu bu enerjinin sürekli ve düzgün aktığı, yüksek olduğu zamanlar, bizim her bakımdan sağlıklı olduğumuz zamanlardır.

Zaman içinde yaşadığımız travmalar, üzücü olaylar ve baskıladığımız, dışa vuramadığımız, içimizde tuttuğumuz negatif duygular, kapanmamış hesaplar söz konusu meridyenlerde tıkanıklıklara yol açar. Yaşadığımız olumsuz bir olayın ya da bir travmanın anısı (blokajı) bedenin enerji kanallarında saklandıkça bedensel ya da psikolojik acı yaşanır. Hangi meridyen tıkanırsa onun beslediği organ ya da sistem, önce fonksiyon kaybına, sonra organik hasara uğrar. EFT işe bütün bunlara sebep olan negatif duyguların yüzeye çıkarılıp giderilmesi için geliştirilmiş bir tekniktir.

C:\Users\Celalettin\Desktop\1.png Özetle, Gary Craig’in “keşif” olarak tanımladığı ve ısrarla belirttiği gibi;

Deneyimlemekte olduğumuz tüm olumsuz duyguların nedeni, bedenin enerji sistemindeki bir aksaklıktır.

Duygusal Özgürleşme Teknikleri ile olumsuz duyguya odaklanıp bu aksaklığı yüzeye çıkardıktan sonra, enerji kanallarının uç noktalarına kısa vuruşlar yaparak kanallardaki tıkanıklıklar giderilir. Böylece olumsuz duyguların tamamen ortadan kalkar, yaşama daha sağlıklı devam etmek mümkün olur.

EFT’NİN UYGULANIŞI

Birçok farklı şekilde EFT yapılabilir ve her birinden olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Aşağıda açıkladığımız yöntem, bu tekniğin öncüsü Gary Craig’in Official EFT ya da “Resmi EFT” diye adlandırdığı yöntemdir.

Klasik EFT (Gary Craig) 

EFT’nin iki temel basamağı vardır: Bunlar, EFT’nin ilk yıllarında ve yakın zamana kadar kullanılan basamakların sadeleştirilmiş halidir.

EFT’nin dört temel basamağı vardır: Temel Reçete olarak adlandırılır.

1. Kurulum

a. Odaklanma

b. Ölçme

c. Onaylama, kabul ederek nötrleştirme (göğüsteki hassas noktayı ovalayarak)

2. Vuruşlar (bedenin bir tarafı)

3. Gamut noktasındaki 9 hareket

4. Vuruşlar (bedenin diğer / aynı tarafı)

1. Kurulum

a. Odaklanma

 • Bu ilk aşama, EFT tekniğinin en önemli aşamasıdır.
 • Bu aşamada hangi sorun üzerine odaklanacağımızı belirleriz ve dikkatimizi tamamen buna veririz.
 • Bu şekilde sorunu enerji bazında yüzeye çıkarırız ve ardından gelen basamaklar için tam bir hazırlık yapmış oluruz.
 • Odaklanma ve sorunla iletişim kurma aşaması ne kadar iyi yapılırsa EFT uygulamasından alacağınız başarı da o kadar yüksek olacaktır.
 • İçtenlikle ve tam bir dürüstlükle duyguyu tanımlayın. Nedenini, sizde bıraktığı izi ve diğer detayları tam olarak belirtin, açık ve net olun.

İçinizden gelen tanım doğru tanımdır, kendi sözcüklerinizi kullanın. Yüksek sesle sorunu belirtin:

 • “Yükseklikten korkuyorum, havada kalıyormuşum gibi oluyorum”
 • “Ağabeyim bana yardım etmediği için ona çok kırgınım”
 • “Gergin olduğumda yemek yemek istiyorum”
 • “Başımın arkası batar gibi ağrıyor”
 • “Herkesin önünde konuşmam gerektiğinde ellerim titriyor, korkuyorum”
 • “Beyin kanamasından ölmekten korkuyorum”
 • “Patronum bana gözünü diktiğinde kendimi çaresiz hissediyorum”
 • “Eşim eve her geç geldiğinde kendimi terk edilmiş hissediyorum”
 • “Proje müdürü telaş ettiğinde çok öfkeleniyorum”

Odaklanma esnasında gözünüzün önüne sorununuz ile ilgili imgeleri, kişileri getirin…

 • Sesleri, konuşmaları, sözleri hatırlayın…
 • Bedeninizde bir sıkışma, gerginlik oluyorsa dikkatinizi oraya verin…
 • Varsa kokuları ya da tatları hissedin…
 • Tüm duyularınızla kötü anıyı anımsayın…
 • Ya da gelecekte olabilecek kötü olayları “oluyormuş gibi” hayal edin…

b. Ölçme

 • Bu duygunun ya da rahatsızlığın o andaki yoğunluğunu ölçün.
 • Ölçerken içinizden gelen ilk sayıyı doğru kabul edin.

Ölçmenin öznel bir birim olduğunu, size yalnızca yol göstereceğini bilin. Bu noktada takılıp kalmayın.

 • Eğer ölçemiyorsanız sorunu derinlemesine düşünün, gözünüzün önünde bir film gibi canlandırın.

Ve oluşan duygunun yoğunluğunu “Çok – Orta – Az” şeklinde değerlendirin.

 • Hiç yapamıyorsanız, bu ölçme aşamasını hassas noktayı ovaladıktan sonra bir kez daha deneyin.
 • 0 – 10 arası
 • 10 = En Şiddetli
 • 0 = Artık Problem Değil
 • Bu problem şimdi sizi ne kadar etkiliyor?
 • En azından bir tahmin yürütün.
 • C:\Users\Celalettin\Desktop\ö.png Rahatsızlık derecenizi kontrol edin.

c. Onaylama, kabul etme ya da olumlu seçim ile nötrleştirme

 • Bu aşamada, sorunumuzun giderilmesine engel olabilecek “Ters Yüz Olmuş Ruh Hali” ya da “Psychological Reversal: PR” adı verilen koşullar giderilir.
 • Bunlar, bir anlamda ikincil kazançlarımızdır, sorundan kurtulmamızı engelleyen bilinçaltı dirençlerimizdir.
 • Biz bir yandan sorunumuzdan kurtulmak isteriz, bir yandan da hiç istemeyiz, çünkü bu sorun sayesinde sağladığımız bir “fayda” vardır.
 • Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, bir yandan da tütünden aldıkları “keyiften” mahrum olmak istemezler.
 • Zayıflamak isteyen birçok kişi, duygusal korunma sağlamak ya da gerginliğini yatıştırmak istediğinde gider, buzdolabında ne bulursa atıştırır.
 • Hastalıklarının iyileşmesini isteyen bazı insanlar, iyileştiklerinde ilgi odağı olamamaktan korkar, sevgi eksikliği çekeceklerini sanıp tedavilerini engellerler, hatta yeni rahatsızlıklar çıkarırlar.
 • Başarılı olmak isteyen birçok kişi, başarılı olduklarında bunu sürdürememekten, hemen yitirmekten korkarlar, bu hayal kırıklığını ya da yüksek tempolu çalışma hayatını yaşamaktansa, başarısız olmalarına neden olan her şeye sığınmaya ve mazeret üretmeye devam ederler.
 • Çok para elde etmeyi isteyen sayısız insan, bir yandan da paranın mutluluk getirmediğine, dost kaybettirdiğine ve insanın karakterini bozduğuna inanır.
 • EFT uygulayarak sorunundan kurtulabileceğini anlayan bazı katılımcılar, EFT’yi denemek bile istemezler. Bu kişiliklerini tehdit edebilir ya da sorundan kurtulunca ortaya çıkan belirsizlik onları korkutabilir.

PR, tüm duygusal sorunların %40‟ında yer alan gerçek bir olgudur ve EFT uygulamasının işleyebilmesi için ortadan kaldırılması gerekir.

 

Bunun için, “Kurulum” aşamasında aşağıdaki iki basamak uygulanır:

 1. Bir yandan göğüsteki “Hassas Nokta” parmak uçlarıyla ovalanırken (ya da eldeki “Karate Kesme” noktasına sürekli vurulurken)
 2. Diğer yandan afirmasyon (Olumlama/onaylama cümlesi) üç kez inanılarak ve yüksek sesle tekrarlanır.

SET-UP CÜMLESİ

Onaylamalar/ Olumlamalar/ Seçimler

PR ya da içsel dirençler, ikincil kazançlar olumsuz düşünce içerdiği için, olumlama cümlesi bunu etkisiz hale getiren bir cümle olmalıdır.

Genel yapısı şöyledir:

«Bu ______________________’ime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.»

Buradaki boşluğu iyice ayrıntılı bir şekilde tanımladığımız sorun ile dolduruyoruz:

 • Bu yükseklik korkuma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Her gece gördüğüm berbat kâbuslara rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • İşimi kaybetmem nedeniyle yaşadığım gelecek ile ilgili endişelerime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Bu sevgiyi ve ilgiyi hak etmememe rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Bu keskin bel ağrılarıma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Anne ve babama duyduğum öfkeye rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Sevgilimin beni terk etmesi nedeniyle yaşadığım bunalıma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Eşimin hastalanmasından ötürü kendimi suçlu hissetmeme rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Değişmek istemememe rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Kızgınlığımı sürdürmek istememe rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Rakısız bir hayat yaşamak istemememe rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Kendimi çirkin bulmama rağmen, kendimi seviyorum ve tamamen ve derinden kabul ediyorum.
 • Bir topluluğa karşı konuşma korkum olmasına rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyor ve seviyorum.
 • Baş ağrılarıma rağmen kendimi tamamen ve derinden kabul ediyor ve seviyorum.
 • Babama olan öfkeme rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyor ve seviyorum.
 • Savaş anılarıma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyor ver seviyorum.
 • Boynumdaki tutukluğa rağmen kendimi tamamen ve derinden kabul ediyor ve seviyorum.
 • Kâbuslarıma rağmen kendimi tamamen ve derinden kabul ediyor ve seviyorum.
 • Alkol bağımlılığıma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyor ve seviyorum.
 • Yılanlardan korkmama rağmen kendimi tamamen ve derinde kabul ediyor ve seviyorum.
 • Depresyonuma rağmen kendimi kabul ediyor ve seviyorum.

İkincil kazançları ve dirençleri ortadan kaldırmak için, bu olumlama cümlelerini söylerken:

 • İnanmasanız da söyleyin, inanmanız gerekmez.
 • İnanarak ve vurgulayarak söylerseniz daha iyidir.
 • Yüksek sesle söylerseniz daha iyidir.
 • Bulunduğunuz ortam uygun değilse alçak sesle mırıldanın ya da içinizden söyleyin.
 1. Set up Noktaları

PR düzeltmek için en önemli noktalardır.

C:\Users\Celalettin\Desktop\st.png

2. Vuruşlar

 • Vuruş yaparken iki elinizin de parmak uçlarını kullanabilirsiniz.
 • Her noktaya yaklaşık yedi kez vurmanız önerilir.
 • Kendinize EFT uygularken her noktada duyguya odaklanmaya devam edin, hatırlatıcı tanımı tekrarlayın, SAYMAYIN. Duyguyu yüzeyde tutmanız çok daha önemlidir.
 • Üç kez kısa hatırlatıcı cümleyi tekrarladığınızda saymanıza gerek kalmadan vurmuş olursunuz.
 • Önemli olan duyguya odaklanmaya devam etmenizdir, vuruş sayınızın önemi yoktur.

Hatırlatıcı cümle: Onaylama cümlesinde belirttiğiniz sorunun birkaç sözcükle özetlenmiş halidir ve vuruşlar sırasında yüksek sesle tekrarlanmalıdır.

Böylelikle odaklanmanın sürdürülmesi sağlanır. Bulunduğunuz ortam nedeniyle yüksek sesle söyleyemeyecekseniz, mırıldanın ya da içinizden sürekli tekrarlayın. Sorunu aynı sözcüklerle özetlemeye özen gösterin.

 • Onaylama cümlesi:

Başarısızlıktan korkmama rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum”

 • Vuruş noktalarında hatırlatıcı tanım:

“Bu başarısızlık korkusu” ya da “Başarısız olmaktan korkuyorum”

 • Onaylama cümlesi:

Babama karşı duyduğum öfkeye rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum”

 • Vuruş noktalarında hatırlatıcı tanım:

“Babama karşı duyduğum bu öfke”

 • Bu göğsümdeki sıkıntıya rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Bu göğsümdeki sıkıntı/ bu sıkıntı)
 • Sevgilim bana çirkin olduğumu söylediği için çok kırılmama rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Kırıldım / Kırgınım/ Bana çirkinsin dediği için kırıldım)
 • Dün Ayşe’nin yaptığı yanlışlığa çok kızmış olmama rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Kızgınım / Ayşe’ye kızıyorum )
 • Herkesin önünde rezil olmama ve çok utanmama olmama rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Utandım / rezil oldum, utanıyorum / çok utanıyorum)
 • Kendimi tüm dünyayı omuzlarımda taşıyormuş gibi hissetmeme rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Dünya omuzlarımda / dünyayı omuzlarımda taşıyorum)
 • Tüm bu suçluluk hissime rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Bu suçluluk / kendimi suçlu hissediyorum)
 • Omzum inanılmaz derecede ağrımasına rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Şu omzumdaki ağrı)
 • Belimin sağ alt kısmındaki bu bıçak gibi sızıya rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Belimin altındaki bıçak gibi sızı / Bu sızı)
 • Adını koyamadığım bu olumsuz duyguma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum. (Adını koyamadığım bu duygu / Bu olumsuz duygu)

C:\Users\Celalettin\Desktop\n.png

3. Gamut

http://www.total-health.com/EFT/files/page6_5.gif Küçük parmak ile yüzük parmağı arasındaki el sırtınıza vururken yapacağımız egzersizler.

 • 1. Gözler açık
 • 2. Gözler kapalı
 • 3. Gözler aşağı sola
 • 4. Gözler aşağı sağa
 • 5. Gözleri saat yönünde döndür.
 • 6. Gözleri saatin tersi yönünde döndür.
 • 7. Bir şarkı mırıldan
 • 8. Sayı say (1’den 10’a kadar)
 • 9. Bir şarkı mırıldan

http://123eft.com/alex-eft-bnos.jpg4. Vuruşlar

 • TP- Tepe Noktası
 • KK- Kaş Kenarı
 • GK- Göz Kenarı
 • GA- Göz Altı
 • BA- Burun Altı
 • DA- Dudak Altı
 • KÖK- Köprücük Kemiği
 • KA- Koltuk Altı
 • MA- Meme Altı
 • BP- Baş Parmak
 • İP- İşaret Parmağı
 • OP- Orta Parmak
 • KP- Küçük Parmak
 • AN- Arkadaş Noktası

C:\Users\Celalettin\Desktop\ı.pngIŞIĞIN YANDIĞI NOKTA

 • İnsanlar genellikle belli bir noktaya dokunulduğunda farkı hissederler.
 • Böyle bir geri bildirim aldığınızda bu noktada daha çok çalışın.

Derin bir nefes alıp, verin. Bir tam seriyi bitirdiniz. Şimdi hiç ara vermeden, üzerinde çalıştığınız duygunun yoğunluğunu yeniden ölçün.

 • Bu adımda inişler veya çıkışlar yaşanabilir. Yeniden ilk vuruş serisi ile devam edin. Her sefer onaylama cümlesine “Geriye kalan” diye ekleyin:

“Babama karşı duyduğum geriye kalan öfkeme rağmen, ……..”

“Geriye kalan pişmanlığıma rağmen, ……..”

“Hala biraz uçak korkusu duymama rağmen, …….”

 • Alttan çıkan bileşenler de dâhil olmak üzere, tüm olumsuz duyguları, inançları ve dirençleri SIFIRLAYIN.

Sonuçlar

 • Amaç değerlendirmenin “Sıfır” ile tamamlanmasıdır. Sonuç bazen aynı gün alınır, bazen de ısrarlı bir şekilde çalışma ile bir hafta ya da bir ayda alınabilir. Tekrar etmek çalışmanın temelini oluşturur. Üşenmeden, sıkılmadan tekrar…
 • EFT hızlı bir teknik gibi görünse de, AZİM gerektirir. Duygularımız birbirine bağlıdır, bir olumsuz duyguyu temizlerken, altından yenilerinin çıkması doğaldır. Her bileşenin temizlenmelidir…
 • Bir sorunun yoğunluğunun azalarak “idare edilebilir”, “dayanılabilir”, “bir süre daha tahammül edilebilir” hale dönüşmesi de yararlı ve önemli bir gelişmedir, ama tamamen yok edilmesi mümkün ise, neden edilmesin?

Genelleme Etkisi

EFT ile bazı sorunlarınızı ortadan kaldırdıkça, üzerinde çalışmanız gereken diğer sorunların bazıları da kendiliğinden yok olacaktır. Bu EFT terminolojisinde “Genelleme Etkisi” olarak adlandırılır.

Apex (Doruk) Etkisi:

Bazen EFT uygulandığında sorunundan tümüyle kurtulan kişiler bu sorunu kendilerinin hiç yaşamadığını, hiç hatırlamadıklarını ya da sorunun kendiliğinden çözüldüğünü iddia edebilirler.

Bu nedenle her vuruş serisinden sonra “ölçüm” yaparak azalmayı hatırlamaları, adım adım bu sorundan kurtulmalarını izlemeleri ve yeni durumu kabullenmeleri sağlanır.

Yan Etkiler

EFT tamamen güvenli bir yöntemdir, yan etki olarak bir “zarar” görmeniz mümkün değildir. Bununla birlikte kısa bir uyum süreci yaşanabilir. Bu süreçte izlenebilen birkaç tepki şunlardır:

 • Yoğun bir şekilde esneme ve uyuma
 • Uyuşukluk, yorgunluk
 • Gözlerin yaşarması, bazen ağlama
 • Bedenin ya da kolun, bacağın atması
 • İç geçirme, geğirme, karın guruldaması, gaz çıkarma vb.