NLP

NLP’nin Tanımı

Neuro Linguistic Programming ya da kisaca NLP, düsünme, dil ve davranis süreçlerini inceleyerek, hedeflere erismek amaciyla onlarin nasil en etkin kullanilacagini ögreten bir çalisma alanidir. NLP, her zaman istediginiz sonuçlara ulasabilmek için gereken mükemmelligi irdelemenize ve yeniden olusturmaniza olanak saglayan bir yöntemdir.

Richard Bandler’in ifadeleri ile ”NLP’nin temsil ettigi seylerden birisi, insandaki ögrenme yetisine bir bakis açisi sunmasidir. Onlarca psikolog ve sosyal hizmet görevlisi NLP’ yi bir “terapi” gibi yorumlayarak kullandiklari halde, NLP’ yi bir egitim süreci olarak adlandirmak daha dogrudur. Zaten NLP’cilerin temel islevi, insanlarin kendi beyinlerini kullanmalarini ögretecek yollari gelistirmektir.”

NLP ile ilgili kitaplarda geçen tanimlamalardan bazilari:
  • NLP, bir davranis biçimidir; yasama az rastlanan bir ögrenme firsati olarak bakmaktadir. NLP, insanlari etkileyen iletisim biçimlerini ve neyin ögrenilmeye deger oldugu konularinda ustalasmayi amaçlamaktadir.
  • NLP, bir yönetimdir; her davranisin bir yapisi oldugu önermesiyle yola çikmaktadir. Bu yapi ögrenilebilir, degistirilebilir ve modellenebilir. Hangi davranislarin faydali ve etkili oldugunu anlamaksa algisal yeteneklere baglidir.
  • NLP , mükemmelligin bilim ve sanatidir. NLP, kisinin kendisiyle ve diger insanlarla iletisimidir. NLP , degisim sanatidir. NLP, beynin kullanma kilavuzudur. NLP , basarinin teknolojisidir.
  •  

Neuro (Sinir / Algi)

Neuro, görme, duyma, dokunma, tat ve koku alma duyularinin kullanilarak; dis dünya ile ilgili deneyimlerin bilinçli ya da bilinçalti düsüncelere dönüstürülmesinin nörolojik süreçleriyle ilgilenmektedir. Neuro, bedenin ve zihnin bir bütün olarak isleyisini irdelemektedir. NLP’nin en çok üzerinde durdugu konu, nörolojik süreçlerin etkinligini artirmak ve onu yönetebilme becerisi kazandirmaktir. Ortaya koyulan her davranis ve düsüncenin kaynagi Sinir (Beyin) sistemidir. Duyu organlariyla algilanilan mesajlar insan beynine islenmekte ve bu mesajlar insanin davranislarini olusturmaktadir. Beyin ve vücut bir sistem olmakla beraber aralarindaki iliski NLP’nin temelini ortaya çıkarır.

Linguistic Dil/ Iletisim)

Linguistic, kisinin kendisi ve diger insanlar ile iletisimini kapsamaktadir. Bu kapsamda kisinin kendi kendine söyledigi olumlu veya olumsuz sözleri, davranislarina yansimaktadir. Diger insanlar ile kurdugu iletisimde kullandigi dil de kisinin düsünce yapisi ile tutum ve davranislarinin bir neticesidir. Dil, insan deneyimlerine anlam kazandirmak ve bu deneyimleri kendisine ya da baskalarina iletmek için kullanilmaktadir. Dili kullanma biçimi, insan kimliginin ve düsünce biçiminin disavurumudur. “Linguistic” sözcügüyle, anlayisi etkileyen ve iletisimin çogunun dayali oldugu dilsel modeller kastedilmektedir. Dil olmadan bilinçli düsünceyi zihinde canlandirmak zordur. Insanin duyu organlariyla aldigi mesajlar sinir sistemi için bir dil teskil etmekte ve bundan dolayi da deneyimler sözcük, kelime ve sesle anlamlandirilmaktadir.

Programming (Programlama)

Programlama, belirlenmis hedeflere ulasmak için iletisim ve sinir sistemini organize etmektir. Bütün davranislar bir tür yapi ve kalip içerisinde olusmaktadir. Sahip olunan duygu, düsünce ve davranislar bu programlara göre anlam kazanmaktadir. Insan konusuyor, yürüyor, anliyor, düsünüyor. Ortaya sonuçlar koyuyor. Bunlarin hepsi bir programin ürünüdür. Ayni bilgisayarlar gibi. Her bilgisayarin bir yazilim programi oldugu gibi insanlarin da davranislarinin özünde bir program vardir. Eger program degisirse davranislar da kendiliginden degisebilmektedir. Bu iyi bir haberdir, çünkü eger sonuçlari istenilen gibi degilse, degistirme sansimiz vardir. Insan kendi iliskilerini, durumunu degistirebilir, gelistirebilir ve zenginlestirebilir.