Hipnoz

Hipnoz’un sözlük anlami: Bir sahis tarafindan diger bir sahsin hareketlerini kontrol edebilir sekilde derin uykuya benzer bir duruma sokulmasi halidir.

Pek çok insan uyku ve hipnozu benzer durumlar ola¬rak bagdastirir. Dis görünüse göre bu geçer¬li olabilir fakat zihinsel hareketler, hipnozun uykudan daha çok, uyaniklikla ilgili oldugunu göstermektedir. Beyin dalga¬si deneyleri de bunu kanitlamaktadir. Kisinin uykudaki dik¬kati daginik durumdayken, hipnoz altinda dikkatin yogun¬lasmasi ve dikkatin yogunlasmasinin da uyaniklik durumu¬nun (bilinçli uyaniklik) bir özelligi olmasi dolayisiyla, hipnoz ve uykunun bir bakima zit olduklari bile söylenebilir.

Genelde günlük yasamda görülen davranislara özgü bilinçlilik açisindan bakildiginda; hipnoz bir uyku durumu olmamakla birlikte, normal bir bilinçlilik durumu da degildir. Hipnoz, bütünüyle kendine özgü özellikleriyle bilinçliligin farkli bir durumudur. Söyle ki:

Stacks Image 1037

  • Hipnoz, zihnin telkinleri (bilinçsizce motive eden düşünceler) maksimum etkide kullandigi bir durumdur.
  • Telkinler, aklimizda ve bedenimizde etkin ve otomatik karsiliklar üreten düsüncelerdir. Diger bir deyisle telkinler, kendilerini bilinçaltinda gerçeklestiren düsüncelerdir.
  • Telkinlerin uyaniklik durumundaki etkinligi, bunun et¬kilerinin hipnoz durumunda denenmesiyle karsilastirildigin¬da, yalnizca etkinin derecesi bakimindan farklilik gösterir.
  • Önceden seçilmis belirli bir amaca ulasmaya yönelik telkinlerin, kisinin kendisi tarafindan zihne yerlestirilmesi çalismasina ise oto hipnoz denir.

Stacks Image 986

Bilinçli akil, hem tümevarim hem de tümdengelim akil yürütme yetenegine sahiptir. Böylece ikisini de kullanarak bilincin kendi önermelerini yaratabildigi ve sonra bunlardan çika¬rimlarda bulunabildigi anlamina gelir. Öte yandan bilinçalti, her ne kadar kendisine verilen tüm önermelerden kayda de¬ger çikarimlarda bulunuyorsa da tümevarim yetisinden bütünüyle yoksun kabul edilir. Bunun anlami, bi¬linçalti için yaratilan her seyin kendisi disinda bir kaynaktan gelmesi gerektigi ve bilinçaltinin kaynagi düsünmeksizin gelen düsünceyi ol¬dugu gibi kabul ettigidir. Öyle ki, mantik disi bir sey üzerin¬de bile mantik yürütecek ve dogru degilse bile kendisine ve¬rilen her seyi otomatik olarak kabul edecektir. Hipnoz altin¬daki kisilerin mantik disi davranislari bu gerçegi kanitlar. Bi¬linçalti zihin, kendisine verilen gerçek ya da uydurma tüm önermelerden hayret verici çikarimlarda bulunacaktir.

HIPNOZUN TANIMI: Tüm fonksiyonlarin çalistigi, bilincin açik oldugu bir konumda; kesinlikle uyku hali olmadan; istekle elde edilen bir konsantrasyondur. Günlük yasamda normal olarak bilinçte bazi degisikliklerin oldugu durumlar görülür. Fiziksel veya psikolojik stres durumlari, normal uyku-uyaniklik döngüsü ve bazi psikoaktif maddelerin kullanildigi durumlar örnek olarak verilebilir. Hatta günlük hayatta en çok yasananlari arasinda TV transi, telefon transi, yol transi, konferans transi sayilabilir.